Blog
Od lat zdobywamy wiedzę oraz doświadczenie. Chcemy się nimi dzielić.
KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ
Agata Jakóbczak
NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE
„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify
NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE
Agata Jakóbczak
NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE
Anna jest przedstawicielką handlową firmy farmaceutycznej. Odwiedza szpitale, prezentując lekarzom nowe leki.
STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA
Agata Jakóbczak
STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA
Każde wystąpienie publiczne musi mieć logiczną i prostą strukturę. Struktura to mapa trasy, w którą zabierasz słuchaczy.
DOKĄD ZABIERASZ PUBLICZNOŚĆ? – motyw przewodni wystąpienia publicznego
DOKĄD ZABIERASZ PUBLICZNOŚĆ? Motyw przewodni wystąpienia publicznegoPrzygotowując się do wystąpienia publicznego, często popełniamy błąd: zaczynamy tworzyć prezentację od końca.-„Chcę zaprezentować wyniki sprzedaży”- myślisz, i zaczynasz układać slajdy z kolejnymi...
DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne
Agata Jakóbczak
DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne
Czeka Cię wystąpienie na konferencji, albo na wewnętrznym spotkaniu w firmie.
Zabierz ludzi w wirtualną podróż
Czyli 8 wskazówek jak prezentować online.
Prezentacja jak japońskie bento
Bento ma wspaniały design. Dobrze wygląda i równie dobrze smakuje.
Dlaczego ludzie nie chcą dać się przekonać?
12 powodów
Dress Code – czyli o tym, jak się ubierać i czego unikać w codziennych stylizacjach
Pojęcie dress code jest powszechnie kojarzone przede wszystkim z korporacjami i jednostkami budżetowymi, które wymagają od pracowników „ubierania się” w określony sposób
Co chcą usłyszeć inwestorzy, a kiedy mówią „nie”? Przepis na skuteczny Pitch deck
Masz świetny pomysł na biznes. Uważasz, ze Twój produkt jest genialny, że zmieni świat, a ty w krótkim czasie przeprowadzisz się do Krzemowej Doliny…
CO TO JEST NEWS? TO, CO CHCESZ ZATAIĆ. Czego chcą od nas dziennikarze?
– Wiadomości dobre dla mediów to złe wiadomości dla Ciebie – mówi Paweł Płuska, reporter Faktów TVN. I dodaje: – Dla mediów newsem jest to, co ktoś chce zataić. Reszta to reklama.
Jak przestałam bać się tremy?
„I LOVE THIS COMPANY!!!” krzyczał Steven Ballmer, były dyrektor generalny Mictosoftu, wbiegając na scenę. W podskokach docierał do mównicy. I!!! LOVE!!!! THIS!!!!! COMPANY!!!!! – wykrzykiwał, zasapany. Tak zaczynał prezentację. A Steve Jobs? Wypracowany minimalizm, ale ta sama swoboda, to samo panowanie nad sceną i widownią.
Ciało też mówi
Postawa i gesty mówcy muszą być spójne ze słowami. Jeśli mówca stoi zgarbiony, z opuszczonymi rękami, jego słowa tracą moc. Wyjdźmy do widzów z wyprostowaną sylwetką, z otwartymi dłońmi. Używajmy mowy ciała świadomie, podkreślając emocje i treść przekazu. Gestykulujemy w obszarze od bioder do piersi.
Autoprezentacja – co jest w pakiecie?
Cóż to takiego jest ta autoprezentacja? Według słownika języka polskiego autoprezentacja to sposób, w jaki osoba (poprzez swoje zachowanie, wypowiedzi, prezencję) świadomie demonstruje innym, kim jest lub za kogo chciałaby być uważana.
O wizerunku trochę mniej poważnie…
Dziś będzie nieco przewrotnie i żartobliwie na temat wizerunku. Wszyscy dobrze wiemy, że żeby znaleźć pracę, sprzedać produkt czy przekonać klienta do współpracy, powinniśmy odpowiednio wyglądać: mieć dobrą sylwetkę, odpowiednie ubranie, właściwą fryzurę. Czasem jednak, żeby odnieść sukces, na przykład w reklamie, potrzebne są inne atrybuty…
Kto ma nas szkolić?
Na jednym z blogów, dotyczących szkoleń medialnych, znalazłam opinię, która mnie zafrapowała: Otóż, zdaniem autora, znani dziennikarze są gorszymi trenerami dlatego, że szkolenia medialne nie są ich jedynym źródłem dochodu. Natomiast nieznani szerszej publiczności trenerzy są dobrymi trenerami, bo nigdzie indziej poza szkoleniami nie zarabiają…Cóż, pozwolę sobie polemizować z tą tezą.
Przychodzi gość do telewizji…
Wystąpienia w mediach przeważnie budzą lęk. Paraliżuje nas wizja rozmowy z dziennikarzem przed kamerą, jeszcze bardziej- wizyta w studiu i wystąpienie na żywo. Wiele osób, gdy pojawia się możliwość dostępu do mediów, możliwość wypromowania siebie lub swojej firmy, poddaje się walkowerem. – Nie dam rady, nie umiem, nie mam nic do powiedzenia…. Kolega lepiej to zrobi…
Jak kończyć wystąpienie
„Jak ja nie lubię tych wystąpień publicznych” – myślała Anna, stojąc na scenie. Jej prezentacja na konferencji zbliżała się właśnie do końca. Ufff….jakoś poszło, zaraz będzie po wszystkim…- kołatała się jej w tyle głowy pocieszająca myśl.
Pięć przykazań nudziarza
Dlaczego większość mówców nudzi? Z różnych powodów. Bo chcą szybko mieć prezentacje z głowy, bo myślą, że Power Point wszystko za nich załatwi, bo mówią do siebie, a nie do ludzi…Znacie jeszcze więcej przyczyn, które skazują nas na wysłuchiwanie śmiertelnie nudnych prezentacji ?
Małe słowo „ale”, czyli o sztuce przekonywania
Długo zwlekałam z tym telefonem. Bo czekała mnie konfrontacja. Rozwiązanie, na które mogłam się zgodzić, nie było korzystne dla mojego adwersarza, i przeciwnie. Wątły kompromis, który miałam na myśli, też był moim zdaniem nie do zaakceptowania przez drugą stronę.
ZEN PREZENTACJI
Prezentacja w duchu ZEN, pisze Garr Reynolds, jest jak japońskie bento (rodzaj jedzenia na wynos). Jest ułożona w najwydajniejszy, najprostszy sposób. Prosta, zrównoważona i piękna.
NATURALNOŚCI MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ – mówi Jarosław Kulczycki, dziennikarz i trener medialny
Z Jarosławem Kulczyckim rozmawiam o tym, czy dobrych wystąpień medialnych można się nauczyć, czy naprawdę gesty mogą zastąpić słowa i jak należy mówić o skomplikowanych sprawach.
PRZEKONAĆ BEZ POKONYWANIA. Jak się nauczyć mądrze dyskutować?
Z dr. Olgierdem Annusewiczem, wykładowcą uniwersyteckim i trenerem w Akademii Face, specjalizującym się w szkoleniach z retoryki, erystyki i perswazyjnego użycia języka rozmawia Agata Jakóbczak.
KOMUNIKACJA W KRYZYSIE. Rozmowa z Pawłem Płuską, dziennikarzem TVN.
Dla dziennikarza kryzys w firmie, społeczeństwie, grupie ludzi oznacza ciekawy temat. Dla drugiej strony – kłopoty i wizytę dziennikarzy z ich kamerami, mikrofonami, dyktafonami.
I HAVE A DREAM… czyli jak porwać tłumy. Skuteczne przemówienie
Skąd się biorą wizjonerzy? Skąd się biorą przywódcy? Skąd się biorą mówcy, którzy porywają tłumy? Kim są ci, których chcemy słuchać, i czym się różnią od tych, których słuchać musimy?
PRZEMÓWIENIE – JAK ZACZĄĆ, ŻEBY NAS SŁUCHANO?
Niezłą zagwozdkę sobie zadałam. Jak zacząć wpis o tym, jak zacząć? Że najważniejszy w wystąpieniu publicznym jest mocny początek? Że kilka pierwszych sekund decyduje, czy ludzie będą chcieli cię słuchać?
SPĘTANI PROMPTEREM. Wystąpienia publiczne.
Afera w sprawie telepromtera, która wybuchła na początku kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, zwróciła uwagę opinii publicznej na to niepozorne, ale jakże ważne dla mówców urządzenie.
JAK NIE ZANUDZIĆ POWER POINTEM? Sztuka prezentacji.
Ile widzieliśmy wszyscy w życiu złych prezentacji? Ile takich mamy na sumieniu?
Slajdy napakowane treścią, których nikt nie jest w stanie przeczytać, „asynchron” między tym co mówimy, a tym co widownia widzi na slajdach, i w konsekwencji największy grzech…nuda, i widownia skupiona na klikaniu w swoje smartfony!
MÓW DO LUDZI TAK, ŻEBY CIĘ SŁUCHALI.
Dlaczego jedni mówcy nudzą, a drugich z przyjemnością słuchamy, i jak się znaleźć po tej drugiej stronie? Oto pięć zasad dobrego wystąpienia.
BYĆ JAK STEVE JOBS…
Steve Jobs. Geniusz i despota. Mistrz wystąpień publicznych. Potrafił podnieść do rangi sztuki nie tylko produkty Apple, ale także sposób ich prezentacji. Dla mnie jest absolutnym mistrzem w tej dziedzinie.
Reguła KISS. Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych.
W latach 60. amerykańscy inżynierowie lotnictwa doszli do wniosku, że samoloty muszą być zaprojektowane w tak prosty sposób, aby każdy średnio zdolny mechanik mógł je łatwo naprawić w każdych warunkach.
GŁOS JEST MOIM ORĘŻEM. Rozmowa z Joanną Luboń, logopedą medialnym.
Joanna Luboń jest logopedą medialnym. Od lat kształci dziennikarzy i prezenterów. Prowadzi m.in. w Agencji Face szkolenia medialne, szkolenia z wystąpień publicznych i warsztaty na temat budowania wizerunku poprzez przekaz werbalny.
CO NAS KRĘCI? Wystąpienia publiczne
Często na początku szkolenia z wystąpień publicznych zadajemy uczestnikom zadanie, aby wygłosili o kamery dwie krótkie prezentacje – jedną na temat swojej firmy czy pracy, drugą – o czym chcą.