fbpx
Agata Jakóbczak

SZKOLENIE Z AUTOPREZENTACJI – CO JEST W PAKIECIE?

Kategoria: Wystąpienia Publiczne

Cóż to takiego jest ta autoprezentacja?  Według słownika języka polskiego autoprezentacja to sposób, w jaki osoba (poprzez swoje zachowanie, wypowiedzi, prezencję) świadomie demonstruje innym, kim jest lub za kogo chciałaby być uważana.

SZKOLENIE Z AUTOPREZENTACJI – CO JEST W PAKIECIE?

Czy autoprezentacja jest maską, czy prawdą o tobie? Czy autoprezentacja jest w sprzeczności z autentycznością, czy też zewnętrznym wyrazem tego, kim naprawdę jesteśmy?

W wystąpieniach publicznych dajemy odbiorcom w pakiecie siebie i komunikat, który chcemy przekazać. Jeśli wszystkie elementy tego pakietu są spójne, wtedy jesteśmy wiarygodni, a nasz przekaz ma moc. Jeśli gdzieś wkrada się fałsz, odbiorcy będą czuli dyskomfort, nie uda się nawiązać szczerego, dobrego kontaktu.

 Jakie elementy powinniśmy wziąć pod uwagę w „pakiecie” autoprezentacji?

  1. Wygląd zewnętrzny. Nasz ubiór musi być adekwatny do sytuacji. Nie zawsze musi to być grzeczny garnitur czy sukienka (zawsze trzeba wcześniej sprawdzić jaki dress code będzie odpowiedni). Jednak nie epatujmy na siłę oryginalnością ubioru, żeby nie odwracać uwagi od tego, co chcemy powiedzieć. Nie warto rozpraszać zbytnio widowni wielością zaskoczeń. „Jeśli chcesz powiedzieć coś skandalicznego, załóż garnitur”* – mówi psycholog, dr Joe Jaina. Pamiętajmy też o tym, że gdy jesteśmy na scenie, albo na rozmowie u szefa czy u potencjalnego pracodawcy, odbiorcy mają dużo czasu żeby nas sobie dokładnie obejrzeć: buty, skarpetki, biżuterię, zegarek – ale również tani długopis – reklamówkę czy pogniecione kartki z notatkami. Każdy szczegół ma znaczenie.
  2. Mowa ciała, mimika, głos. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co komunikujesz swoją postawą, gestem, mimiką? „Lustereczko, powiedz przecie…” Tak, warto czasami zapytać o to lustro. Albo najbliższych. Czy nasza postawa wyraża pewność siebie, otwartość, czy wręcz przeciwnie? Czy uścisk dłoni znamionuje szczerość, czy niszczy wizerunek w pierwszych trzech sekundach? Czy wychodzisz do ludzi z uśmiechem, czy z grymasem niepewności, lub, co gorsza, niechęci? Na szkoleniach z autoprezentacji oglądamy siebie wielokrotnie podczas nagrań, symulując różne sytuacje prezentacyjne. To bardzo pomaga odnaleźć gesty, postawę, które wzbudzają autorytet i zaufanie, a jednocześnie są spójne z naszą osobowością. Ważnym elementem wizerunku jest także głos – wzbudzający zaufanie, podkreślający znaczenie słów, uspokajający – to wielki atut. Jak nad nim pracować? Na szkoleniach z autoprezentacji podpowiadamy skuteczne ćwiczenia. https://akademiaface.com/wizerunek-w-biznesie/
  3. Treść i forma komunikatu to klamra, spinająca spójny wizerunek. Jeśli chciałbyś, żeby publiczność zapamiętała tylko jedną myśl z Twojej prezentacji, co by to było? – pyta Garr Reynolds. Ale to już temat na kolejny odcinek.

Autoprezentacja to wizerunek i przekaz werbalny. Jeśli wszystkie elementy są spójne, przemyślane, dopracowane i zgodne z naszą osobowością, budują wiarygodność i autorytet.

*Cytat pochodzi z https://www.skillsyouneed.com/present/self-presentation.html

#autoprezentacja,  #autoprezentacjaszkolenie, #szkoleniezautoprezentacji, #wizerunekwbiznesie, #akademiaface

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify