fbpx
Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

Kategoria: Krótko mówiąc | Wystąpienia Publiczne
KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ.

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify, bo wszystko miał już w zasadzie gotowe.

Ciekawie opowiadał przez telefon o temacie wykładu, miał ładną barwę głosu. To będzie łatwe zadanie – powiedziałam mu.

Tuz przed szkoleniem zadzwonił, a w jego głosie słychać było napięcie. Zmienili program konferencji – powiedział. Mam tylko 5 minut na prezentację. Jak ja to wszystko zmieszczę?

„Nie miałem czasu na napisanie krótkiego listu, więc napisałem długi.“ — stwierdził Mark Twain. A Johann Wolfgang Goethe ponoć tak zakończył jeden ze swoich listów: Szanowny panie hrabio, przepraszam za tak długi list, ale nie miałem czasu, żeby sformułować go krócej”.

Łatwiej jest mówić długo niż krótko. Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych, gdy czas mamy mocno ograniczony, wymaga od mówcy wypracowania żelaznej dyscypliny. Krótkie prelekcje potrzebują jasnej koncepcji. Czytelnego przekazu. Prostej struktury. Odpowiedzi na pytanie, z czym chcesz zostawić odbiorców. To nie lada wyzwanie, ale jest ono jak najbardziej osiągalne. Dlatego – wzięliśmy się do pracy.

Zamiast 20-minutowej podróży, zabraliśmy słuchaczy pana Jana w podróż 5-minutową, ale równie ciekawą i pełną wrażeń. To była sztuka, ale szkolenie z wystąpień publicznych przebiegło pomyślnie. Wystarczyło położyć akcenty na najistotniejsze kwestie.
Na co więc zwróciliśmy uwagę, budując wystąpienie?

1. Jasny przekaz,
2. Krótki, ciekawy początek, i zakończenie, spinające klamrą całość,
3. Metafora, pozwalająca uprościć złożoną ideę
4. Kilka przyciągających wzrok slajdów, ilustrujących przekaz.

Jak możesz się spodziewać – prezentacja przebiegła pomyślnie. A Ty? Czy też chcesz opanować tę sztukę i wygłaszać angażujące, choć krótkie, wystąpienia publiczne? Podczas mojego szkolenia #krótkomówiąc, chętnie pokażę jak to zrobić skutecznie.
#krótkomówiąc, #wystapieniapubliczne, #sztukawystapienpublicznych, #strukturawystapienia

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły