fbpx

DOKĄD ZABIERASZ PUBLICZNOŚĆ? – motyw przewodni wystąpienia publicznego

Przygotowując się do wystąpienia publicznego, często popełniamy błąd: zaczynamy tworzyć prezentację od końca.-„Chcę zaprezentować wyniki sprzedaży”- myślisz, i zaczynasz układać slajdy z kolejnymi wykresami i danymi.

A trzeba najpierw zadać sobie najprostsze pytania- jaka jest myśl przewodnia mojego wystąpienia? Z czym chcę zostawić odbiorców? Dokąd ich prowadzę?

Aby móc na nie odpowiedzieć, najpierw dobrze poznaj swoją publiczność.

Gdy już wiesz, do kogo będziesz mówić, pora zdefiniować główną myśl wystąpienia.

Motyw przewodni wystąpienia krok po kroku:

1. Myśl analogowo.

Nie włączaj komputera. Pracuj analogowo. Najpierw daj myślom swobodę- idź na spacer, weź kartkę i ołówek, i rysuj, pisz, skreślaj. Na tym etapie twórz różne koncepcje – i dodawaj, a potem odejmuj, redukuj. Potem- wybierz z nich główny przekaz – motyw przewodni.. Powiedz głośno. Brzmi dobrze? Jest zgodny z celem Twojej prezentacji?

Garr Reynolds, guru prezentacji w stylu ZEN, radzi:

Nie myśl o ozdobnikach, myśl o jasności komunikatu, który uzyskasz, pomijając wszystko to, co nie jest niezbędne”.

2. Nie myl tematu wystąpienia z jego celem.

Tematem rzeczywiście może być prezentacja wyników sprzedaży, ale nawet jeśli zostałeś poproszony/a o przedstawienie informacji, widownia oczekuje czegoś więcej- wartości. Inaczej wystarczyłoby wysłać dane mailem. Wyobraź sobie, że jesteś przewodnikiem wycieczki i chcesz przekonać grupę, żeby udała się w podróż właśnie z Tobą. Czy wystarczy jeśli powiesz: „przejdziemy się po ulicach Paryża”? Każdy z turystów mógłby to przecież zrobić sam. Muszą zobaczyć cel i sens takiej podróży, jej wartość dla siebie, żeby Ci zaufać.

3. PO CO? CO?

Odpowiedz sobie na 2 pytania:

🔶 PO CO – CO

 • Pytanie PO CO = to pytanie o cel działania, o   przydatność wystąpienia publicznego do  potrzeb i oczekiwań naszego odbiorcy. Nawet gdy wydaje ci się, że masz „tylko” zaprezentować dane, musisz wiedzieć, z jaka myślą chcesz zostawić odbiorcę.

 • Pytanie CO – co chcę przekazać? Dlaczego to jest ważne? Co z tego wynika?

Możesz też zadać sobie następujące pytania:

 • CO CHCĘ PRZEKAZAĆ?

 • GŁÓWNA MYŚL

 • DLACZEGO TO JEST WAŻNE? CO Z TEGO WYNIKA?

 • GDYBY WIDOWNIA MIAŁA ZAPAMIĘTAĆ TYLKO JEDNĄ MYŚL Z MOJEJ PREZENTACJI, CO BY TO BYŁO
  4. 15 SŁÓW

  Wyraź swój motyw przewodni w 15 słowach. Musi być jasny i klarowny. Zredukuj swój przekaz do najprostszej formy. To świetne ćwiczenie.

  Następnie możesz podzielić tę myśl na 3 główne argumenty (umysł ludzki najlepiej zapamiętuje „trójki”). To Ci posłuży w następnym kroku do stworzenia struktury wypowiedzi.

  5. REGUŁA PPP

  Podczas prezentacji zastosuj regułę PPP: – Powiedz co chcesz powiedzieć- Powiedz to

  Powtórz co powiedziałeś. Ludzie najlepiej zapamiętają to, co pojawi się na początku i na końcu prezentacji.

  Mając jasny motyw przewodni, możesz przejść do tworzenia struktury wypowiedzi.

  Jeśli chcesz poćwiczyć tworzenie MOTYWU PRZEWODNIEGO swojej prezentacji czy wypowiedzi, zapraszam na moje szkolenia z wystąpień publicznych : #Krótkomówiąc, i #MocTwoichSłów.

  #szkoleniazwystąpieńpublicznych, #prezentacja, #wystapieniapubliczne, #motywprzewodni.

  Agata Jakóbczak
  Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

  Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

  Zobacz inne artykuły

  STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

  STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

  Agata JakóbczakSTRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPAKażde wystąpienie publiczne musi mieć logiczną i prostą strukturę. Struktura to mapa trasy, w którą zabierasz słuchaczy. Ludzie muszą wiedzieć dokąd zmierzasz, aby chcieli za Tobą pójść.Zacznij od...

  DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne

  DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne

  Agata JakóbczakDO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? - Skuteczne wystąpienia publiczne Czeka Cię wystąpienie na konferencji, albo na wewnętrznym spotkaniu w firmie. Masz zaprezentować produkt, opowiedzieć o projekcie, może chcesz uzyskać dofinansowanie, albo podzielić się wiedzą i...