fbpx
Agata Jakóbczak

DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne

Kategoria: Wystąpienia Publiczne
DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? - Skuteczne wystąpienia publiczne

 Czeka Cię wystąpienie na konferencji, albo na wewnętrznym spotkaniu w firmie. Masz zaprezentować produkt, opowiedzieć o projekcie, może chcesz uzyskać dofinansowanie, albo podzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Do kogo będziesz mówić? Zanim zaczniesz przygotowywać wystąpienie, prezentację, warto poświęcić czas na to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swojej publiczności.To determinuje co i jak będziesz mówić.

🔸Odpowiedz sobie na pytania:

  • PO CO chcę o tym mówić? Jaki cel chcę osiągnąć swoim wystąpieniem publicznym?
  • DLA KOGO? Czy wiem, czego potrzebują moi odbiorcy?
  • CO chcę przekazać w mojej prezentacji? Czy umiem opowiedzieć o tym w jednym zdaniu? (o motywie przewodnim pisze więcej tu- link do wpisu o motywie przewodnim)
  • CZEGO OCZEKUJĘ od widowni?

 

🔸 Kim jest Twoja publiczność?

  • Kim jest z zawodu, wykształcenia
  • Jakie ma doświadczenia z tematem
  • Jak duża grupa, jak przedział wiekowy, jaka płeć?
  • W jakiej będzie sytuacji – czy zapisała się na prezentację/szkolenie z własnej woli, czy przyszła z konieczności, czy ludzie są zmęczeni w trakcie pracy lub po niej i nie będą mogli długo skupić uwagi, czy też z radością czekają na spotkanie z Tobą.
  • Jaką korzyść ma odnieść publiczność z Twojej prezentacji? Co ma zrobić w jej wyniku? (, zdobyć wiedzę, zdać egzamin, wykonać działanie – np. wejść na stronę internetową, kupić produkt, zainwestować w projekt, dać nam pracę, etc.)

Gdy występujesz na konferencji, warto zapytać o to organizatora. Gdy prowadzisz szkolenie lub prezentację wewnętrzną firmy, też trzeba się jak najwięcej dowiedzieć kto będzie odbiorcą i w jakiej będzie sytuacji. Dopasowanie treści i formy przekazu jest pierwszym z czynników sukcesu prezentacji.
W zależności od tego, co wiemy o publiczności, dobieramy przekaz, argumentację, słownictwo, mowę ciała, ubiór.
Oczywiście ważne jest, czy spotkanie jest online czy stacjonarne.
Zawsze warto przyjść wcześniej na salę albo podłączyć się do ZOOMa czy Teamsów z odpowiednim wyprzedzeniem. Po to, żeby sprawdzić sprzęt, zapoznać się z miejscem, nawet, jeśli jest to znana Ci sala konferencyjna w Twojej firmie. Dobrze jest mieć czas na „small talk” z osobami, wchodzącymi do sali, lub podłączającymi się online. To pomoże złagodzić napięcie, pozwoli nawiązać pierwszy kontakt z odbiorcami. Uśmiech, kilka słów rozmowy- i od razu poczujesz się pewniej.
Podczas prezentacji pamiętaj o tym, aby nawiązywać kontakt wzrokowy z publicznością- spokojnie przenoś wzrok ze środka sali na jej boki (mniej więcej 50% uwagi na środek i po 25% na boki). Na początku dobrze jest popatrzeć na życzliwie uśmiechające się lub potakujące osoby, ale nie przyklejaj do nich wzroku zbyt długo. Podczas wystąpienia online patrz w obiektyw kamery- w ten sposób nawiążesz kontakt wzrokowy z publicznością.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak skutecznie nawiązać kontakt z publicznością, zapraszam na moje szkolenia z wystąpień publicznych #krótkoMówiąc i #MocTwoichSłów

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

Agata JakóbczakSTRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPAKażde wystąpienie publiczne musi mieć logiczną i prostą strukturę. Struktura to mapa trasy, w którą zabierasz słuchaczy. Ludzie muszą wiedzieć dokąd zmierzasz, aby chcieli za Tobą pójść.Zacznij od...