fbpx
Agata Jakóbczak

DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne

Kategoria: Wystąpienia Publiczne
DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? - Skuteczne wystąpienia publiczne

 Czeka Cię wystąpienie na konferencji, albo na wewnętrznym spotkaniu w firmie. Masz zaprezentować produkt, opowiedzieć o projekcie, może chcesz uzyskać dofinansowanie, albo podzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Do kogo będziesz mówić? Zanim zaczniesz przygotowywać wystąpienie, prezentację, warto poświęcić czas na to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swojej publiczności.To determinuje co i jak będziesz mówić.

1. Odpowiedz sobie na pytania:

  • PO CO chcę o tym mówić? Jaki cel chcę osiągnąć swoim wystąpieniem publicznym?
  • DLA KOGO? Czy wiem, czego potrzebują moi odbiorcy?
  • CO chcę przekazać w mojej prezentacji? Czy umiem opowiedzieć o tym w jednym zdaniu? (o motywie przewodnim pisze więcej tu- link do wpisu o motywie przewodnim)
  • CZEGO OCZEKUJĘ od widowni?

2. Kim jest Twoja publiczność?

  • Kim jest z zawodu, wykształcenia
  • Jakie ma doświadczenia z tematem
  • Jak duża grupa, jak przedział wiekowy, jaka płeć?
  • W jakiej będzie sytuacji – czy zapisała się na prezentację/szkolenie z własnej woli, czy przyszła z konieczności, czy ludzie są zmęczeni w trakcie pracy lub po niej i nie będą mogli długo skupić uwagi, czy też z radością czekają na spotkanie z Tobą.
  • Jaką korzyść ma odnieść publiczność z Twojej prezentacji? Co ma zrobić w jej wyniku? (, zdobyć wiedzę, zdać egzamin, wykonać działanie – np. wejść na stronę internetową, kupić produkt, zainwestować w projekt, dać nam pracę, etc.)

Gdy występujesz na konferencji, warto zapytać o to organizatora. Gdy prowadzisz szkolenie lub prezentację wewnętrzną firmy, też trzeba się jak najwięcej dowiedzieć kto będzie odbiorcą i w jakiej będzie sytuacji. Dopasowanie treści i formy przekazu jest pierwszym z czynników sukcesu prezentacji.

W zależności od tego, co wiemy o publiczności, dobieramy przekaz, argumentację, słownictwo, mowę ciała, ubiór.
Oczywiście ważne jest, czy spotkanie jest online czy stacjonarne.

Zawsze warto przyjść wcześniej na salę albo podłączyć się do ZOOMa czy Teamsów z odpowiednim wyprzedzeniem. Po to, żeby sprawdzić sprzęt, zapoznać się z miejscem, nawet, jeśli jest to znana Ci sala konferencyjna w Twojej firmie. Dobrze jest mieć czas na „small talk” z osobami, wchodzącymi do sali, lub podłączającymi się online. To pomoże złagodzić napięcie, pozwoli nawiązać pierwszy kontakt z odbiorcami. Uśmiech, kilka słów rozmowy- i od razu poczujesz się pewniej.

Podczas prezentacji pamiętaj o tym, aby nawiązywać kontakt wzrokowy z publicznością- spokojnie przenoś wzrok ze środka sali na jej boki (mniej więcej 50% uwagi na środek i po 25% na boki). Na początku dobrze jest popatrzeć na życzliwie uśmiechające się lub potakujące osoby, ale nie przyklejaj do nich wzroku zbyt długo. Podczas wystąpienia online patrz w obiektyw kamery- w ten sposób nawiążesz kontakt wzrokowy z publicznością.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak skutecznie nawiązać kontakt z publicznością, zapraszam na moje szkolenia z wystąpień publicznych #krótkoMówiąc i #MocTwoichSłów

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify