STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

Każde wystąpienie publiczne musi mieć logiczną i prostą strukturę. Struktura to mapa trasy, w którą zabierasz słuchaczy. Ludzie muszą wiedzieć dokąd zmierzasz, aby chcieli za Tobą pójść.
Zacznij od „leadu”, krótkiego , ciekawego zdania jasno wyrażającego główną myśl prezentacji. To jak początek artykułu – na jego podstawie czytelnik decyduje, czy chce czytać dalej.
Więcej o motywie przewodnim przeczytasz tu.
Następnie wykorzystaj jedną z poniższych struktur prezentacji:
WYSTĄPIENIE PUBLICZNE – 4 RODZAJE STRUKTURY
- Trójki. Nasz mózg łatwo przyswaja informacje, podane w „trójkach”. Na początku powiedz główną myśl, Twojej prezentacji, wspierając ją trzema argumentami.
Odnoś się do kolejnych punktów w dalszej części prezentacji, krótko je prezentując i podkreślając, w którym miejscu jesteśmy. Następnie krótko podsumuj, znowu odnosząc się do każdego z ich. Taka struktura wystąpienia publicznego, zwana też strukturą drzewa logicznego. ułatwia słuchaczom zrozumienie i zapamiętanie najważniejszych informacji.
W dzisiejszym świecie, zmiennym i niepewnym, musimy pracować zwinnie. Z trzech głównych powodów:
– po pierwsze: musimy szybciej dostarczać klientom wartość.
– po drugie: chcemy wyprzedzić konkurencję.
– po trzecie: naszym celem jest budowa silnych i zmotywowanych zespołów.
- Problem-rozwiązanie korzyść
Na początku prezentacji krótko zarysuj problem. Możesz opowiedzieć krótką historię, przykład z życia, zacytować dane. Jeśli pokażesz problem w sposób ciekawy, obrazowy, słuchacze będą ciekawi rozwiązania. Podkreśl zalety tego rozwiązania w odniesieniu do problemu (tu można znowu zastosować trójkową strukturę: po pierwsze…pod drugie…po trzecie. Używaj struktury w kształcie schodów: im większa różnica między poziomem poszczególnych stopni, tym lepiej: jest dziś tak, dzięki naszemu rozwiązaniu będzie tak….a może nawet tak….W krótkim podsumowaniu prezentacji wymień jeszcze raz najważniejsze korzyści z rozwiązania.
Taką strukturę zastosowali twórcy ted.com, przygotowując wystąpienie dwunastoletniego pasterza z kenijskiej wioski, której stada były narażone na ataki lwów (problem) Okazało się, że tylko światło, pulsujące nocą, jest skuteczne. Richard wyjął części z radia rodziców. Pozostałe wyszukał na złomowisku, Metodą prób i błędów stworzył system migających w ciemności świateł (rozwiązanie). Podstęp się udał, zwierzęta były bezpieczne (korzyść).
- Wczoraj dziś – jutro. sprawdza się gdy chcemy zaprezentować rozwój – wynalazku, idei, procesu. Ważne, żeby nie zanudzić odbiorców wielością szczegółów i dat. Przedstawiaj fakty, ilustrując je przemawiającymi do wyobraźni przykładami. Możemy oczywiście zrezygnować tu ze struktury linearnej i zacząć od obrazu z przyszłości. Takiej przyszłości chcemy…było tak…ale dzięki naszemu wynalazkowi już dziś sytuacja na świecie zmienia się na lepsze.
- Co z tego? Co teraz?. Tę strukturę warto zastosować, gdy chcemy zachęcić słuchaczy do akcji. Warto ją zastosować np. na rozmowie o pracę. „Prowadziłem/am wiele podobnych projektów. To pozwoliło mi zdobyć doświadczenie w zarządzaniu zespołami w międzynarodowym środowisku. Potrafię zastosować moje doświadczenie jako leader zespołu w Państwa firmie”.
Prezentacja bez struktury jest jak podróż bez celu. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, dojedziesz donikąd. Czytelna struktura wystąpienia publicznego jest drogowskazem- dla ciebie, mówcy, i dla twojej publiczności.
Chętnie pomogę Ci zbudować prostą i czytelną strukturę Twojego wystąpienia. Zapraszam na moje szkolenia z wystąpień publicznych #KrótkoMówiąc i #MocTwoichSłów.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.
Zobacz inne artykuły
DOKĄD ZABIERASZ PUBLICZNOŚĆ? – motyw przewodni wystąpienia publicznego
DOKĄD ZABIERASZ PUBLICZNOŚĆ? - motyw przewodni wystąpienia publicznegoPrzygotowując się do wystąpienia publicznego, często popełniamy błąd: zaczynamy tworzyć prezentację od końca.-„Chcę zaprezentować wyniki sprzedaży”- myślisz, i zaczynasz układać slajdy z kolejnymi...
DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne
Agata JakóbczakDO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? - Skuteczne wystąpienia publiczne Czeka Cię wystąpienie na konferencji, albo na wewnętrznym spotkaniu w firmie. Masz zaprezentować produkt, opowiedzieć o projekcie, może chcesz uzyskać dofinansowanie, albo podzielić się wiedzą i...
Zabierz ludzi w wirtualną podróż
Czyli 8 wskazówek jak prezentować online.