fbpx
Agata Jakóbczak

MÓW DO LUDZI TAK, ŻEBY CIĘ SŁUCHALI.

Kategoria: Wystąpienia Publiczne
Dlaczego jedni mówcy nudzą, a drugich z przyjemnością słuchamy, i jak się znaleźć po tej drugiej stronie? Oto pięć zasad dobrego wystąpienia publicznego.

1. Bądź sobą

Podczas wystąpień publicznych nie bójmy się być sobą, odwoływać się do historii, do anegdoty z własnego życia. Słowa: widziałem, dotknąłem, spróbowałem bardziej działają na wyobraźnię niż suche fakty. Jeśli opowieść jest osobista, publiczność polubi nas nawet za wpadkę czy błąd. Dociera do nas przekaz tych osób, które mają do opowiedzenia prawdziwą historię. Nieważne, czy jest to prezentacja firmy, wystąpienie przed pracownikami czy prowadzenie programu telewizyjnego. Lubimy słuchać opowieści, które „przylegają” do opowiadającego, w których są emocje i prawda. Jeśli język jest barwny, obrazowy, słuchaczowi łatwiej jest wyobrazić sobie co chcemy mu powiedzieć. Jeśli temat jest trudny, największą sztuką jest przedstawienie go w przystępny sposób. Pomaga w tym nawiązanie do prawdziwego życia, „ożywienie” tematu. Mistrzami w tej dziedzinie są mówcy z ted.com. W przystępny sposób można mówić o na każdy temat, np. o funkcjonowaniu mózgu:

2. Jak i co mówić, żeby nas słuchano

– Zastanów się, co chcesz przekazać. Wyobraź sobie konkretnego odbiorcę, do którego ma trafić Twój przekaz. Zadaj sobie pytanie, czy Twoje słowa będą dla niego zrozumiale, przekonujące. Czy jest w nich wystarczająco dużo pasji, energii, czy sam wierzysz w to, co mówisz. Podczas naszych szkoleń z wystąpień publicznych naprzeciw ciebie stoi dziennikarz, dla którego takie prezentacje/rozmowy to chleb powszedni. Sprawdzasz się w wystąpieniu, debacie, wywiadzie. Wszystko rejestruje kamera. Mówisz do dziennikarza i do publiczności. Odpowiadasz na trudne pytania. Czasem jesteś w niekomfortowej sytuacji. Czasem jest trema. Ale stopniowo jesteś coraz lepszy. https://akademiaface.com/wizerunek-w-biznesie/

3. Dobierz właściwe słowa.

Zacznij od anegdoty, dygresji, historii z życia, którymi przyciągniesz uwagę publiczności. Język wypowiedzi dostosuj do odbiorcy. Inaczej będziesz mówić na konferencji naukowej, inaczej do pracowników, jeszcze inaczej- będąc gościem programu telewizyjnego czy telewizji śniadaniowej. Ale zawsze mów do konkretnego odbiorcy. Jasno. Konkretnie. Ciekawie. I niezbyt długo, bo nawet najciekawsza przemowa staje się niestrawna, jeśli przeciąga się w nieskończoność.

4. Znajdź puentę, z którą pozostawisz słuchacza.

Może dowcipną, może obrazową, może pozostawiającą pole do dalszych pytań i dociekań. Ale na pewno taką, która pozostanie w pamięci odbiorców razem z całym Twoim wystąpieniem.

5. Poćwicz mowę ciała. Nie trzymaj się kurczowo kartki obydwoma rękami.

Żeby pokonać tremę, możesz wziąć coś do ręki- długopis, niewielki notes, etc., ale nie usztywniaj się, gestykuluj, podkreślaj słowa gestem. Obejrzyj wystąpienia mistrzów: Jobsa, prezydenta Obamy, najlepszych mówców na www.ted.com (http://www.ted.com/playlists/171/the_most_popular_talks_of_all)- zobacz, co robią z rękami, jak gestykulują, jak swobodnie poruszają się po scenie, jak nawiązują kontakt wzrokowy z widownią. A potem stań przed lustrem, a najlepiej włącz kamerkę, i ćwicz, aż efekt Cię zadowoli.

Bo chodzi o to, żeby to właśnie Twoje wystąpienie zostało zapamiętane pośród wielu innych. Żeby dotarł do nich Twój przekaz. Żeby chcieli Cię słuchać, zamiast ukradkiem sprawdzać fejsbuka na telefonie. Żebyś to ty rządził uwagą słuchaczy!

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify