fbpx
Agata Jakóbczak
Zabierz ludzi w wirtualną podróż
Kategoria: Wystąpienia Publiczne
czyli 8 wskazówek jak prezentować online.
 1. Utrzymuj uwagę odbiorców.
 2. Nie mów zbyt długo. Ludzie, słuchając wystąpienia online, tracą zdolność koncentracji mniej więcej po 10 minutach słuchania. Wprowadzaj zmiany- zadaj pytanie, pokaż zdjęcie lub filmik, poproś o komentarz na czacie.
 3. Angażuj.
 4. Najlepiej, jeśli odbiorcy mają włączone kamerki – to ułatwia interakcję . Zwracaj się do nich bezpośrednio – tak, jakby byli przed tobą na sali, nie online. Unikaj bezosobowych określeń. Angażuj słuchaczy. – zaproponuj ćwiczenie, zachęcaj do wypowiedzi.
 5. Sprawdź wcześniej, czy wszystko działa.
 6. Testuj, próbuj, połącz się wcześniej online z przyjaciółmi i posłuchaj ich uwag. Nawet najlepiej przygotowane wystąpienie nie odniesie sukcesu jeśli technologia zawiedzie.
 7. Dobrze się prezentuj.
 8. Patrz w kamerę, nie w notatki. Jeśli potrzebujesz notatek, zawieś je przed sobą na wysokości kamery. Kamera – na wysokości wzroku, a światło- z przodu i nieco powyżej. Unikaj światła z tyłu (np. z okna). Sprawdź, czy dobrze cię słychać. Jeśli to możliwe, prezentuj na stojąco, aby wykorzystać gesty i mowę ciała dla podkreślenia wypowiedzi. Jeśli siedzisz, sprawdź wcześniej kadr – nie zostawiaj zbyt dużo wolnego miejsca nad głową. Nie patrz na siebie na ekranie, tylko w oko kamery.
 9. Zadbaj o ubiór i tło.
 10. Sprawdź, co masz za sobą. Zdjęcia z wakacji na ścianie czy bałagan na półce z książkami niepotrzebnie odwrócą uwagę. Ubierz się w neutralne kolory, unikaj wzorzystych ubrań. Lepiej wygląda w prezentacji online trochę ciemniejsze tło niż biała ściana.
 11. Zaplanuj strukturę.
 12. Zadbaj o jasną, czytelną strukturę przekazu. Słuchacze muszą wiedzieć dokąd ich prowadzisz. Na początku pokaż agendę i odnoś się do niej podczas prezentacji online.
 13. Slajd to reklama
 14. Dobre slajdy w prezentacji online są bardzo ważne. Ludzie mają czas żeby im się dokładnie przyjrzeć. Zadbaj o staranne wykonanie, nie wypełniaj tekstem, ilustruj ciekawymi, dużymi zdjęciami. Jedna myśl na slajdzie.
 15. Nie nudź.
Używaj przykładów, obrazowych porównań, metafor. Zmieniaj tempo mówienia. Rób pauzy. Stawiaj kropki. Uśmiechaj się😊. Jeżeli chcesz zobaczyć w praktyce jak prezentować w sieci zapraszamy na nasze webinary online.
Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły