fbpx
Agata Jakóbczak

ZABIERZ LUDZI W WIRTUALNĄ PODRÓŻ

Kategoria: Wystąpienia Publiczne
czyli 8 wskazówek jak prezentować online.
ZABIERZ LUDZI W WIRTUALNĄ PODRÓŻ - Artykuł
 1. Utrzymuj uwagę odbiorców.
 2. Nie mów zbyt długo. Ludzie, słuchając wystąpienia online, tracą zdolność koncentracji mniej więcej po 10 minutach słuchania. Wprowadzaj zmiany- zadaj pytanie, pokaż zdjęcie lub filmik, poproś o komentarz na czacie.
 3. Angażuj.
 4. Najlepiej, jeśli odbiorcy mają włączone kamerki – to ułatwia interakcję . Zwracaj się do nich bezpośrednio – tak, jakby byli przed tobą na sali, nie online. Unikaj bezosobowych określeń. Angażuj słuchaczy. – zaproponuj ćwiczenie, zachęcaj do wypowiedzi.
 5. Sprawdź wcześniej, czy wszystko działa.
 6. Testuj, próbuj, połącz się wcześniej online z przyjaciółmi i posłuchaj ich uwag. Nawet najlepiej przygotowane wystąpienie nie odniesie sukcesu jeśli technologia zawiedzie.
 7. Dobrze się prezentuj.
 8. Patrz w kamerę, nie w notatki. Jeśli potrzebujesz notatek, zawieś je przed sobą na wysokości kamery. Kamera – na wysokości wzroku, a światło- z przodu i nieco powyżej. Unikaj światła z tyłu (np. z okna). Sprawdź, czy dobrze cię słychać. Jeśli to możliwe, prezentuj na stojąco, aby wykorzystać gesty i mowę ciała dla podkreślenia wypowiedzi. Jeśli siedzisz, sprawdź wcześniej kadr – nie zostawiaj zbyt dużo wolnego miejsca nad głową. Nie patrz na siebie na ekranie, tylko w oko kamery.
 9. Zadbaj o ubiór i tło.
 10. Sprawdź, co masz za sobą. Zdjęcia z wakacji na ścianie czy bałagan na półce z książkami niepotrzebnie odwrócą uwagę. Ubierz się w neutralne kolory, unikaj wzorzystych ubrań. Lepiej wygląda w prezentacji online trochę ciemniejsze tło niż biała ściana.
 11. Zaplanuj strukturę.
 12. Zadbaj o jasną, czytelną strukturę przekazu. Słuchacze muszą wiedzieć dokąd ich prowadzisz. Na początku pokaż agendę i odnoś się do niej podczas prezentacji online.
 13. Slajd to reklama
 14. Dobre slajdy w prezentacji online są bardzo ważne. Ludzie mają czas żeby im się dokładnie przyjrzeć. Zadbaj o staranne wykonanie, nie wypełniaj tekstem, ilustruj ciekawymi, dużymi zdjęciami. Jedna myśl na slajdzie.
 15. Nie nudź.
Używaj przykładów, obrazowych porównań, metafor. Zmieniaj tempo mówienia. Rób pauzy. Stawiaj kropki. Uśmiechaj się😊. Jeżeli chcesz zobaczyć w praktyce jak prezentować w sieci zapraszamy na nasze webinary online.
Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify