fbpx
Agata Jakóbczak

ZABIERZ LUDZI W WIRTUALNĄ PODRÓŻ

Kategoria: Wystąpienia Publiczne
czyli 8 wskazówek jak prezentować online.
ZABIERZ LUDZI W WIRTUALNĄ PODRÓŻ - Artykuł
  1. Utrzymuj uwagę odbiorców.
  2. Nie mów zbyt długo. Ludzie, słuchając wystąpienia online, tracą zdolność koncentracji mniej więcej po 10 minutach słuchania. Wprowadzaj zmiany- zadaj pytanie, pokaż zdjęcie lub filmik, poproś o komentarz na czacie.

  3. Angażuj.
  4. Najlepiej, jeśli odbiorcy mają włączone kamerki – to ułatwia interakcję . Zwracaj się do nich bezpośrednio – tak, jakby byli przed tobą na sali, nie online. Unikaj bezosobowych określeń. Angażuj słuchaczy. – zaproponuj ćwiczenie, zachęcaj do wypowiedzi.

  5. Sprawdź wcześniej, czy wszystko działa.
  6. Testuj, próbuj, połącz się wcześniej online z przyjaciółmi i posłuchaj ich uwag. Nawet najlepiej przygotowane wystąpienie nie odniesie sukcesu jeśli technologia zawiedzie.

  7. Dobrze się prezentuj.
  8. Patrz w kamerę, nie w notatki. Jeśli potrzebujesz notatek, zawieś je przed sobą na wysokości kamery. Kamera – na wysokości wzroku, a światło- z przodu i nieco powyżej. Unikaj światła z tyłu (np. z okna). Sprawdź, czy dobrze cię słychać. Jeśli to możliwe, prezentuj na stojąco, aby wykorzystać gesty i mowę ciała dla podkreślenia wypowiedzi. Jeśli siedzisz, sprawdź wcześniej kadr – nie zostawiaj zbyt dużo wolnego miejsca nad głową. Nie patrz na siebie na ekranie, tylko w oko kamery.

  9. Zadbaj o ubiór i tło.
  10. Sprawdź, co masz za sobą. Zdjęcia z wakacji na ścianie czy bałagan na półce z książkami niepotrzebnie odwrócą uwagę. Ubierz się w neutralne kolory, unikaj wzorzystych ubrań. Lepiej wygląda w prezentacji online trochę ciemniejsze tło niż biała ściana.

  11. Zaplanuj strukturę.
  12. Zadbaj o jasną, czytelną strukturę przekazu. Słuchacze muszą wiedzieć dokąd ich prowadzisz. Na początku pokaż agendę i odnoś się do niej podczas prezentacji online.

  13. Slajd to reklama
  14. Dobre slajdy w prezentacji online są bardzo ważne. Ludzie mają czas żeby im się dokładnie przyjrzeć. Zadbaj o staranne wykonanie, nie wypełniaj tekstem, ilustruj ciekawymi, dużymi zdjęciami. Jedna myśl na slajdzie.

  15. Nie nudź.
Używaj przykładów, obrazowych porównań, metafor. Zmieniaj tempo mówienia. Rób pauzy. Stawiaj kropki. Uśmiechaj się😊.

Jeżeli chcesz zobaczyć w praktyce jak prezentować w sieci zapraszamy na nasze webinary online.

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

Agata JakóbczakSTRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPAKażde wystąpienie publiczne musi mieć logiczną i prostą strukturę. Struktura to mapa trasy, w którą zabierasz słuchaczy. Ludzie muszą wiedzieć dokąd zmierzasz, aby chcieli za Tobą pójść.Zacznij od...

DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne

DO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? – Skuteczne wystąpienia publiczne

Agata JakóbczakDO KOGO BĘDZIESZ MÓWIĆ? - Skuteczne wystąpienia publiczne Czeka Cię wystąpienie na konferencji, albo na wewnętrznym spotkaniu w firmie. Masz zaprezentować produkt, opowiedzieć o projekcie, może chcesz uzyskać dofinansowanie, albo podzielić się wiedzą i...