fbpx
Agata Jakóbczak

CO CHCĄ USŁYSZEĆ INWESTORZY, A KIEDY MÓWIĄ „NIE”? PRZEPIS NA SKUTECZNY PITCH DECK

Kategoria: Krótko mówiąc

Masz świetny pomysł na biznes. Uważasz, ze Twój produkt jest genialny, że zmieni świat, a ty w krótkim czasie przeprowadzisz się do Krzemowej Doliny z walizkami pieniędzy. Zanim jednak to nastąpi, potrzebujesz finansowania. Musisz znaleźć inwestora. I tu zaczynają się schody. Dziesiątki, czasami setki spotkań z inwestorami. Musisz zaprezentować swój pomysł, o którym mógłbyś mówić godzinami, w formie „pitch deck” – krótkiej prezentacji dla inwestorów. Czasem masz do dyspozycji 10 minut, czasem 15, a zdarza się że tylko 4 minuty!
Jak skutecznie zaprezentować pomysł inwestorom w tak krótkim czasie?

CO CHCĄ USŁYSZEĆ INWESTORZY, A KIEDY MÓWIĄ „NIE”? PRZEPIS NA SKUTECZNY PITCH DECK

10 wskazówek jak przygotować skuteczny Pitch Deck:

  1. Pitch deck musi być teaserem, po którym inwestor będzie chciał się dowiedzieć więcej. Nie jesteś w stanie, i nawet nie próbuj, opowiedzieć wszystkiego.
  2. Nie więcej niż 10 slajdów. Mało tekstu na slajdach. Slajdy nie służą do czytania.
  3. Pierwszy slajd jest kluczowy – jednym krótkim sloganem musisz opowiedzieć o tym, czym jest twój pomysł i dlaczego warto słuchać cię dalej. Book rooms with locals, rather than hotels – zachęcał RB&B. Your network is bigger than you think – prezentował się Linkedin. Next generation car service- przedstawiał się Uber. Wymyślenie tego pierwszego hasła to jak kreacja sloganu reklamowego. Trudna i bardzo ważna.
  4. Przedstaw pomysł w przystępny sposób. Unikaj zawodowego żargonu, obcojęzycznych określeń. Mów prostym językiem. Tak, jakbyś tłumaczył pomysł swojej mamie. Inwestor chce szybko zrozumieć co będzie z tego miał. Później przyjdzie czas na szczegóły.
  5. Przedstaw swój pomysł w kontekście Problem – Solution. Im poważniejszy jest problem, który chcesz rozwiązać, tym większa satysfakcja dla inwestora. Pokaż problem w wartościach mierzalnych, łatwych do wyobrażenia. np. „Nawet 23 tysiące Polaków umiera każdego roku z powodu błędów lekarzy”.
  6. Pokaż, jak zamierzasz rozwiązać ten problem.
  7. Przedstaw wielkość rynku i konkurencję.
  8. W jak sposób będziesz zarabiać (model biznesowy).
  9. Pokaż krótko swój zespół. Krótkie, najważniejsze informacje, pokazujące, że ten zespół jest w stanie rozwiązać problem Dlaczego inwestor ma zaufać właśnie wam?
  10. Czego oczekujesz od inwestora? Wkładu finansowego? Wsparcia specjalistów? Pomocy w rozwoju sieci sprzedaży?

 

Jak to wszystko zmieścić w 4 minutach i 10 slajdach?

– radzi Chris Burry, Co-CEO US Market Access Center.

  1. Logo, slogan (10 sekund)
  2. Zespół ( 20 sekund)
  3. Problem, jaki chcesz rozwiązać (45 sekund)
  4. Produkt – rozwiązanie (45 sekund)
  5. Wielkość rynku (20 sekund)
  6. Uzasadnienie/dane : opinie klientów, ilość wejść na stronę, cytaty, referencje innych sponsorów, etc. ( 20 sekund)
  7. Konkurencja (20 sekund)
  8. Model biznesowy (40 sekund)
  9. Czego oczekujesz od inwestora (20 sekund)
  10. Slajd końcowy

A przede wszystkim: Przygotuj się. Zmierz czas. Przećwicz prezentację wielokrotnie. Nie będzie drugiej szansy na pierwsze wrażenie!

Dowiedz się więcej na naszych warsztatach „Krótko mówiąc”

 

 

Kiedy inwestorzy mówią „Nie”?

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify