fbpx
Agata Jakóbczak

CO CHCĄ USŁYSZEĆ INWESTORZY, A KIEDY MÓWIĄ „NIE”? PRZEPIS NA SKUTECZNY PITCH DECK

Kategoria: Krótko mówiąc

Masz świetny pomysł na biznes. Uważasz, ze Twój produkt jest genialny, że zmieni świat, a ty w krótkim czasie przeprowadzisz się do Krzemowej Doliny z walizkami pieniędzy. Zanim jednak to nastąpi, potrzebujesz finansowania. Musisz znaleźć inwestora. I tu zaczynają się schody. Dziesiątki, czasami setki spotkań z inwestorami. Musisz zaprezentować swój pomysł, o którym mógłbyś mówić godzinami, w formie „pitch deck” – krótkiej prezentacji dla inwestorów. Czasem masz do dyspozycji 10 minut, czasem 15, a zdarza się że tylko 4 minuty!
Jak skutecznie zaprezentować pomysł inwestorom w tak krótkim czasie?

10 wskazówek jak przygotować skuteczny Pitch Deck:

 1. Pitch deck musi być teaserem, po którym inwestor będzie chciał się dowiedzieć więcej. Nie jesteś w stanie, i nawet nie próbuj, opowiedzieć wszystkiego.
 2. Nie więcej niż 10 slajdów. Mało tekstu na slajdach. Slajdy nie służą do czytania.
 3. Pierwszy slajd jest kluczowy – jednym krótkim sloganem musisz opowiedzieć o tym, czym jest twój pomysł i dlaczego warto słuchać cię dalej. Book rooms with locals, rather than hotels – zachęcał RB&B. Your network is bigger than you think – prezentował się Linkedin. Next generation car service- przedstawiał się Uber. Wymyślenie tego pierwszego hasła to jak kreacja sloganu reklamowego. Trudna i bardzo ważna.
 4. Przedstaw pomysł w przystępny sposób. Unikaj zawodowego żargonu, obcojęzycznych określeń. Mów prostym językiem. Tak, jakbyś tłumaczył pomysł swojej mamie. Inwestor chce szybko zrozumieć co będzie z tego miał. Później przyjdzie czas na szczegóły.
 5. Przedstaw swój pomysł w kontekście Problem – Solution. Im poważniejszy jest problem, który chcesz rozwiązać, tym większa satysfakcja dla inwestora. Pokaż problem w wartościach mierzalnych, łatwych do wyobrażenia. np. „Nawet 23 tysiące Polaków umiera każdego roku z powodu błędów lekarzy”.
 6. Pokaż, jak zamierzasz rozwiązać ten problem.
 7. Przedstaw wielkość rynku i konkurencję.
 8. W jak sposób będziesz zarabiać (model biznesowy).
 9. Pokaż krótko swój zespół. Krótkie, najważniejsze informacje, pokazujące, że ten zespół jest w stanie rozwiązać problem Dlaczego inwestor ma zaufać właśnie wam?
 10. Czego oczekujesz od inwestora? Wkładu finansowego? Wsparcia specjalistów? Pomocy w rozwoju sieci sprzedaży?

 

Jak to wszystko zmieścić w 4 minutach i 10 slajdach?

– radzi Chris Burry, Co-CEO US Market Access Center.

 1. Logo, slogan (10 sekund)
 2. Zespół ( 20 sekund)
 3. Problem, jaki chcesz rozwiązać (45 sekund)
 4. Produkt – rozwiązanie (45 sekund)
 5. Wielkość rynku (20 sekund)
 6. Uzasadnienie/dane : opinie klientów, ilość wejść na stronę, cytaty, referencje innych sponsorów, etc. ( 20 sekund)
 7. Konkurencja (20 sekund)
 8. Model biznesowy (40 sekund)
 9. Czego oczekujesz od inwestora (20 sekund)
 10. Slajd końcowy

A przede wszystkim: Przygotuj się. Zmierz czas. Przećwicz prezentację wielokrotnie. Nie będzie drugiej szansy na pierwsze wrażenie!

 

Kiedy inwestorzy mówią „Nie”?

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły