fbpx
Agata Jakóbczak

PIĘĆ PRZYKAZAŃ NUDZIARZA

Kategoria: Wystąpienia Publiczne
Dlaczego większość mówców nudzi? Z różnych powodów. Bo chcą szybko mieć prezentacje z głowy, bo myślą, że Power Point wszystko za nich załatwi, bo mówią do siebie, a nie do ludzi…Znacie jeszcze więcej przyczyn, które skazują nas na wysłuchiwanie śmiertelnie nudnych prezentacji ?

Oto pięć zasad, które szybko zrobią nudziarza z każdego prelegenta.

 

– Rozpocznij nudno i bezbarwnie.
Pierwsze 30 sekund decyduje o tym, że ludzie będą chcieli Cię słuchać, czy też wrócą do smartfonów. Początek nijaki, bezbarwny, niewyraźny – to początek porażki każdego wystąpienia publicznego.

– Mów rozwlekle i nie wiadomo o czym.
Brak celu prezentacji, nieznajomość oczekiwań widowni, brak jasnej konstrukcji wypowiedzi – to tak, jakbyśmy chcieli zakomunikować- nie wiem, po co ja tu jestem….I co ja mam właściwie powiedzieć????

– Mów monotonnie, bez modulacji głosu, bez pauz.
Szybko uśpisz widownię. Czy naprawdę o to Ci chodziło?

– Używaj żargonu, nowomowy, słów wypełniaczy.
Najtrudniejsze to mówić prosto o sprawach skomplikowanych. Meta jezyk, długie, złożone zdania, przerywane wypełniaczami typu –eeee, -yyyyy… Efekt murowany! Nikt Cię nie zrozumie.

– Na slajdach miej zatrzęsienie drobnych cyferek, mnóstwo słów i wykresów.
W tym przypadku więcej znaczy mniej. Mniej zrozumienia, mniej przejrzystości, mniej zainteresowania. Więcej nieczytelnych informacji na slajdach- to chaos, dezinformacja, irytacja publiczności. Nadużywanie Power Pointa to jedenz grzechów głównych prezentera.

Odpowiedz sobie na pytanie- ile z tych przykazań nudziarza dotyczy właśnie Ciebie? Jeśli więcej niż dwa- przyjdź na szkolenie z wystąpień publicznych! https://akademiaface.com/wizerunek-w-biznesie/

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify