Prezentacja jak japońskie bento
Bento ma wspaniały design. Dobrze wygląda i równie dobrze smakuje.
Co ma wspólnego japońskie bento (rodzaj jedzenia pakowanego na wynos) z prezentacją multimedialną w Power Point? Tę zdumiewającą na pozór zależność odkrył Garr Reynolds, mistrz prostoty i elegancji w sztuce prezentacji.
(…) japońskie bento to zawsze odpowiednia zawartość ułożona w możliwie najbardziej ergonomiczny i gustowny sposób. Danie to prezentuje się w formie prostej, pięknej i doskonale zrównoważonej. Nic mu nie brakuje i nic nie jest zbędne. Nie ma tam żadnej szczególnej dekoracji, a mimo to bento ma wspaniały design. Dobrze wygląda i równie dobrze smakuje. Jest to satysfakcjonujący, inspirujący i ujmujący sposób na spędzenie dwudziestu minut. Kiedy ostatnio mogłeś z czystym sumieniem powiedzieć to o swojej prezentacji? – pyta Garr Reynolds we wstępie do książki „ Zen prezentacji”.
No właśnie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasza prezentacja jest ucztą dla zmysłów? Czy wręcz przeciwnie – męczy odbiorców nagromadzeniem słów, liczb i wykresów, niczym potrawa, wywołująca mdłości przez nadmierną ilość składników? Kluczem do stworzenia prezentacji, która zaangażuje zmysły odbiorców, jest umiar w przygotowaniu, prostota w projektowaniu i naturalność w przekazywaniu – pisze Reynolds. Nasz przekaz powinien być podany w formie, która jest zrównoważona, elegancka i zachęcająca- jak japońskie bento. Wtedy będzie skuteczny i zrozumiały.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym kursem autoprezentacji i przemówień publicznych.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.
Zobacz inne artykuły
Zabierz ludzi w wirtualną podróż
Czyli 8 wskazówek jak prezentować online.
Dlaczego ludzie nie chcą dać się przekonać?
12 powodów
Dress Code – czyli o tym, jak się ubierać i czego unikać w codziennych stylizacjach
Pojęcie dress code jest powszechnie kojarzone przede wszystkim z korporacjami i jednostkami budżetowymi, które wymagają od pracowników „ubierania się” w określony sposób