fbpx
Agata Jakóbczak
CO TO JEST NEWS? TO, CO CHCESZ ZATAIĆ. Czego chcą od nas dziennikarze?
Kategoria: Wystąpienia Publiczne

Wiadomości dobre dla mediów to złe wiadomości dla Ciebie – mówi Paweł Płuska, reporter Faktów TVN. I dodaje: – Dla mediów newsem jest to, co ktoś chce zataić. Reszta to reklama.

Mało jest prawdopodobne, żeby dziennikarz przyjechał do Twojej firmy aby pokazać, jaki świetny jest Wasz produkt. Bardziej możliwe, że media zainteresują się, jeśli z produktem będzie coś nie w porządku.

Dlatego do takiej wizyty, zwłaszcza  w sytuacji kryzysowej, warto się bardzo dobrze przygotować. Skorzystaj ze szkoleń medialnych z dziennikarzami- praktykami. To pomoże poznać oczekiwania mediów. https://akademiaface.com/wizerunek-w-biznesie/

– Jakie są najważniejsze zasady kontaktów z dziennikarzem, odwiedzającym  firmę?-  zapytałam Pawła Płuskę.

Oto 5 najważniejszych zasad kontaktu z dziennikarzem w firmie:

 1. Pamiętaj, że dziennikarz ma nieprzekraczalne terminy realizacji materiałów. Nie odsyłaj go na jutro czy przyszły tydzień, bo poszuka informacji gdzie indziej.
 2. Mów konkretnie i obrazowo.  Podawaj  fakty, ilustruj przykładami.
 3. Sformułuj swój komunikat w formie kilkunastosekundowych wypowiedzi, tzw.”setek, które dziennikarz może zacytować w całości.
 4. Pamiętaj, że operator to nie dodatek do kamery. Od niego zależy, jak będziesz się prezentował.
 5. Nie kłam. Nie komentuj informacji, których nie znasz. Powiedz: „Nie znam odpowiedzi na to pytanie w tej chwili, ale wrócę do Pana z informacją”.
 • Więcej zasad i rad jak rozmawiać z dziennikarzem, oraz wiele innych informacji na temat kontaktów z mediami poznasz na szkoleniu medialnym.
  Agata Jakóbczak
  Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

  Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

  Zobacz inne artykuły

  Jak przestałam bać się tremy?

  „I LOVE THIS COMPANY!!!” krzyczał Steven Ballmer, były dyrektor generalny Mictosoftu, wbiegając na scenę. W podskokach docierał do mównicy. I!!! LOVE!!!! THIS!!!!! COMPANY!!!!! – wykrzykiwał, zasapany. Tak zaczynał prezentację. A Steve Jobs? Wypracowany minimalizm, ale ta sama swoboda, to samo panowanie nad sceną i widownią. 

  Ciało też mówi

  Postawa i gesty mówcy muszą być spójne ze słowami. Jeśli mówca stoi zgarbiony, z opuszczonymi rękami, jego słowa tracą moc. Wyjdźmy do widzów z wyprostowaną sylwetką, z otwartymi dłońmi. Używajmy mowy ciała świadomie, podkreślając emocje i treść przekazu. Gestykulujemy w obszarze od bioder do piersi.

  Autoprezentacja – co jest w pakiecie?

  Cóż to takiego jest ta autoprezentacja? Według słownika języka polskiego autoprezentacja to sposób, w jaki osoba (poprzez swoje zachowanie, wypowiedzi, prezencję) świadomie demonstruje innym, kim jest lub za kogo chciałaby być uważana.