fbpx
Agata Jakóbczak

DLACZEGO LUDZIE NIE CHCĄ DAĆ SIĘ PRZEKONAĆ?

Kategoria: #PrzekonywaniebezPokonywania

12 powodów

DLACZEGO LUDZIE NIE CHCĄ DAĆ SIĘ PRZEKONAĆ? - akademiaface.pl

Dr hab. Olgierd Annusewicz

 1. Przekonujemy kogo innego. Nie zadaliśmy sobie trudu sprawdzenia do kogo mówimy, w efekcie wychodzi trochę jak przekonywanie nauczyciela w wieku przedemerytalnym, że świetnym sposobem na uzupełnienie budżetu domowego jest 500+. 
 2. Przekonujemy siebie. Używamy argumentów, które są ważne, przekonujące dla nas, ale kompletnie bez znaczenia dla przekonywanego. Fakt, że takim samym samochodem jeździł nasz ulubiony aktor w naszym ulubionym filmie z lat 70-tych, może być mało przekonujący dla urodzonego dwadzieścia lat później konesera seriali na Netflixie.
 3. Uważamy, że tylko my mamy rację. Tekst typu „powiem Wam, co musicie zrobić, bo wiem najlepiej” nie wróży najlepiej.
 4. Twierdzimy a nie pytamy. Ludzie lubią mieć wpływ, lubią, gdy okazuje im się zainteresowanie, nie lubią wykładów z pozycji mistrza.
 5. Kłócimy się. Gdy ktoś postanowi wypowiedzieć swoją opinię naprawdę nie warto mówić mu, że opowiada bzdury, średnio (czytaj: w ogóle) nie sprawdza się też pokrzykiwanie. 
 6. Nie słuchamy. Jednokierunkowe nadawanie komunikatów działa jak reklama telewizyjna na widza – zmienia kanał, albo idzie sobie zrobić herbatę.
 7. Nikt nie lubi być zmuszany. Pomyślmy, im bardziej ktoś nas do czegoś zmusza tym mniej nam chce się go posłuchać. Inni też tak mają.
 8. Powielamy schematy. W świecie, w którym przekonywanie jest czynnością tak powszechną jak oddychanie schematy się nie sprawdzają. Nasi rozmówcy je znają, bo albo sami je stosują na swoje potrzeby, albo ktoś już je na nich próbował zastosować dziesiątki razy. Stałymi fragmentami gry można wygrać mecz, trudno jednak skutecznie przekonywać.
 9. Nie lubią nas. Zasada jest prosta: chcesz kogoś do czegoś przekonać, przekonaj go najpierw do samego siebie. To oczywiście nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu, ale bez obustronnej sympatii przekonywanie jest niemal niemożliwe. 
 10. Za bardzo chcemy, żeby nas polubili. Chodzi o naturalność, jeśli zbyt mocno się przymilamy, komplementujemy, nadskakujemy druga strona zwykle szybko odczyta nasze intencje. Uzna, że jesteśmy dla niego mili, bo czegoś chcemy, a to prosta droga do porażki perswazyjnej.
 11. Nie rozumieją nas. Jest mnóstwo anegdot o tym, jak to ludzie się nie dogadali, bo jeden drugiego nie zrozumiał. W życiu jest to jednak dużo częstsze i zwykle mniej zabawne dla przekonującego, który nie zadał sobie pytania – jakim językiem mówić to tego odbiorcy?
 12. Nie uważają nas za mądrych. Uzupełnienie zasady z punktu 9.: jeśli chcesz kogoś do czegoś przekonać, przekonaj go najpierw, że znasz się na tym, o czym mówisz.

Podczas mojego szkolenia z Przekonywania bez pokonywania pokazuję, jak należy stosować strategię miękkiej perswazji i jak efektywnie prowadzić dyskusję. Zapytaj o ofertę szkolenia!

Dr hab. Olgierd Annusewicz

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify