fbpx
Agata Jakóbczak

DRESS CODE – CZYLI O TYM, JAK SIĘ UBIERAĆ I CZEGO UNIKAĆ W CODZIENNYCH STYLIZACJACH

Kategoria: Dress Code

Pojęcie dress code jest powszechnie kojarzone przede wszystkim z korporacjami i jednostkami budżetowymi, które wymagają od pracowników „ubierania się” w określony sposób. Swoisty dress code obowiązywał dotychczas również w szkołach i miejscach takich, jak kościoły i teatry… Dziś w wielu tych przestrzeniach możemy spotkać ludzi nie do końca odpowiednio ubranych do okazji i miejsca, co zdaje się być niechlubnym znakiem naszych czasów. Czy to oznacza, że dzisiaj nie musimy się już przejmować tym, co ubieramy? Wręcz przeciwnie. I o ile Conversy zestawione z elegancką marynarką mogą być fajnym lookiem na nieformalne spotkanie ze znajomymi, o tyle w przestrzeni biznesowej niekoniecznie jest na nie miejsce.

 

 

DRESS CODE – CZYLI O TYM, JAK SIĘ UBIERAĆ I CZEGO UNIKAĆ W CODZIENNYCH STYLIZACJACH

Dress Code w miejscu pracy i Casual Friday

W wielu miejscach pracy, w których obowiązuje ścisły dress code równolegle działa instytucja swobodnego piątku, kiedy pracownicy mogą zrezygnować ze służbowego uniformu na rzecz swoich ulubionych ubrań. Warto jednak pamiętać, że Casual Friday ma pewne granice. Mimo swobody odzieżowej tego dnia powinniśmy mieć na uwadze charakter wykonywanej pracy i niestosowność pewnych stylizacji w danej przestrzeni. Dla przykładu wyobraźmy sobie załatwianie formalności pogrzebowych z pracownikiem domu pogrzebowego odzianym w hawajską koszulę i szorty… Z pewnością wśród klientów domu pogrzebowego pozwalającego na takie odstępstwa od dress codu znaleźliby się tacy, którzy poczuliby się obrażeni. Z drugiej strony pod rozwagę należałoby poddać zmuszanie pracowników do noszenia rajstop i długich koszul w trakcie letnich upałów, zwłaszcza w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, co również ma miejsce w realiach polskiego biznesu.

Stosownie do okazji

Z pewnością każdy z nas nie raz doświadczył sytuacji, w której – mimo najszczerszych starań – czuł się nieodpowiednio ubrany do miejsca lub okazji. To uczucie mogło być wywołane faktycznym faux pas, które stało się naszym udziałem z powodu nieprawidłowego zinterpretowania okoliczności lub wynikać z braku wiedzy na temat tego, co w danej sytuacji wypada, a czego nie wypada założyć. Niezależnie od tego, czy się „nie wystroiliśmy”, czy wręcz przeciwnie, ubraliśmy się zbyt elegancko poczucie nieodpowiedniego ubrania się do miejsca i okoliczności jest źródłem silnego dyskomfortu, który wpływa na nasze zachowanie. Dlatego, jeśli zależy nam na prezencji – bo reprezentujemy firmę na spotkaniu z kontrahentami lub staramy się o wymarzoną pracę – powinniśmy dokładnie wiedzieć, jak się ubrać. Właśnie taką wiedzą dzielimy się z uczestnikami szkoleń i warsztatów, a także sesji indywidualnych poświęconych tematyce dress codu i kreowaniu wizerunku. Pomagamy również pracodawcom w kreowaniu firmowego dress codu w taki sposób, żeby „służbowy uniform” był wygodny dla pracownika i adekwatny do wykonywanej pracy.

Dowiedz się więcej na naszym szkoleniu

 

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify