DOKĄD ZABIERASZ PUBLICZNOŚĆ? Motyw przewodni wystąpienia publicznego
Przygotowując się do wystąpienia publicznego, często popełniamy błąd: zaczynamy tworzyć prezentację od końca.-„Chcę zaprezentować wyniki sprzedaży”- myślisz, i zaczynasz układać slajdy z kolejnymi wykresami i danymi.
Trzeba najpierw zadać sobie najprostsze pytania- jaka jest myśl przewodnia mojego wystąpienia? Z czym chcę zostawić odbiorców? Dokąd ich prowadzę? Aby móc na nie odpowiedzieć, najpierw dobrze poznaj swoją publiczność.
Gdy już wiesz, do kogo będziesz mówić, pora zdefiniować główną myśl wystąpienia.
Motyw przewodni wystąpienia krok po kroku:
1. Myśl analogowo.
Nie włączaj komputera. Pracuj analogowo. Najpierw daj myślom swobodę- idź na spacer, weź kartkę i ołówek, i rysuj, pisz, skreślaj. Na tym etapie twórz różne koncepcje – i dodawaj, a potem odejmuj, redukuj. Potem- wybierz z nich główny przekaz – motyw przewodni.. Powiedz głośno. Brzmi dobrze? Jest zgodny z celem Twojej prezentacji?
Garr Reynolds, guru prezentacji w stylu ZEN, radzi: „Nie myśl o ozdobnikach, myśl o jasności komunikatu, który uzyskasz, pomijając wszystko to, co nie jest niezbędne”.
2. Nie myl tematu wystąpienia z jego celem.
Tematem rzeczywiście może być prezentacja wyników sprzedaży, ale nawet jeśli zostałeś poproszony/a o przedstawienie informacji, widownia oczekuje czegoś więcej- wartości. Inaczej wystarczyłoby wysłać dane mailem. Wyobraź sobie, że jesteś przewodnikiem wycieczki i chcesz przekonać grupę, żeby udała się w podróż właśnie z Tobą. Czy wystarczy jeśli powiesz: „przejdziemy się po ulicach Paryża”? Każdy z turystów mógłby to przecież zrobić sam. Muszą zobaczyć cel i sens takiej podróży, jej wartość dla siebie, żeby Ci zaufać.
3. PO CO? CO?
Odpowiedz sobie na 2 pytania:
-
Pytanie PO CO❓ = to pytanie o cel działania, o przydatność wystąpienia publicznego do potrzeb i oczekiwań naszego odbiorcy. Nawet gdy wydaje ci się, że masz „tylko” zaprezentować dane, musisz wiedzieć, z jaka myślą chcesz zostawić odbiorcę.
-
Pytanie CO❓ – co chcę przekazać? Dlaczego to jest ważne? Co z tego wynika?
Możesz też zadać sobie następujące pytania:
-
CO CHCĘ PRZEKAZAĆ?
-
GŁÓWNA MYŚL
-
DLACZEGO TO JEST WAŻNE? CO Z TEGO WYNIKA?
-
GDYBY WIDOWNIA MIAŁA ZAPAMIĘTAĆ TYLKO JEDNĄ MYŚL Z MOJEJ PREZENTACJI, CO BY TO BYŁO
4. 15 SŁÓW
Wyraź swój motyw przewodni w 15 słowach. Musi być jasny i klarowny. Zredukuj swój przekaz do najprostszej formy. To świetne ćwiczenie. Następnie możesz podzielić tę myśl na 3 główne argumenty (umysł ludzki najlepiej zapamiętuje „trójki”). To Ci posłuży w następnym kroku do stworzenia struktury wypowiedzi.
5. REGUŁA PPP
Podczas prezentacji zastosuj regułę PPP: – Powiedz co chcesz powiedzieć- Powiedz to.
Powtórz co powiedziałeś. Ludzie najlepiej zapamiętają to, co pojawi się na początku i na końcu prezentacji. Mając jasny motyw przewodni, możesz przejść do tworzenia struktury wypowiedzi. Jeśli chcesz poćwiczyć tworzenie MOTYWU PRZEWODNIEGO swojej prezentacji czy wypowiedzi, zapraszam na moje szkolenia z wystąpień publicznych : #Krótkomówiąc, i #MocTwoichSłów.
#szkoleniazwystąpieńpublicznych, #prezentacja, #wystapieniapubliczne, #motywprzewodni.
Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.
Zobacz inne artykuły
KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ
Agata Jakóbczak
NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE
„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify
NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE
Agata Jakóbczak
NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE
Anna jest przedstawicielką handlową firmy farmaceutycznej. Odwiedza szpitale, prezentując lekarzom nowe leki.
STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA
Agata Jakóbczak
STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA
Każde wystąpienie publiczne musi mieć logiczną i prostą strukturę. Struktura to mapa trasy, w którą zabierasz słuchaczy.