fbpx
Agata Jakóbczak

STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

Kategoria: Wystąpienia Publiczne
STRUKTURA WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO JAK DROGOWA MAPA

Każde wystąpienie publiczne musi mieć logiczną i prostą strukturę. Struktura to mapa trasy, w którą zabierasz słuchaczy. Ludzie muszą wiedzieć dokąd zmierzasz, aby chcieli za Tobą pójść.

Zacznij od „leadu”, krótkiego , ciekawego zdania jasno wyrażającego główną myśl prezentacji. To jak początek artykułu – na jego podstawie czytelnik decyduje, czy chce czytać dalej. Więcej o motywie przewodnim przeczytasz tu. Następnie wykorzystaj jedną z poniższych struktur prezentacji:

WYSTĄPIENIE PUBLICZNE – 4 RODZAJE STRUKTURY

Trójki.

Nasz mózg łatwo przyswaja informacje, podane w „trójkach”. Na początku powiedz główną myśl, Twojej prezentacji, wspierając ją trzema argumentami.

Odnoś się do kolejnych punktów w dalszej części prezentacji, krótko je prezentując i podkreślając, w którym miejscu jesteśmy. Następnie krótko podsumuj, znowu odnosząc się do każdego z ich. Taka struktura wystąpienia publicznego, zwana też strukturą drzewa logicznego. ułatwia słuchaczom zrozumienie i zapamiętanie najważniejszych informacji.

W dzisiejszym świecie, zmiennym i niepewnym, musimy pracować zwinnie. Z trzech głównych powodów:
-po pierwsze: musimy szybciej dostarczać klientom wartość.
-po drugie: chcemy wyprzedzić konkurencję.
– po trzecie: naszym celem jest budowa silnych i zmotywowanych zespołów.

Problem- rozwiązanie – korzyść
Na początku prezentacji krótko zarysuj problem. Możesz opowiedzieć krótką historię, przykład z życia, zacytować dane. Jeśli pokażesz problem w sposób ciekawy, obrazowy, słuchacze będą ciekawi rozwiązania. Podkreśl zalety tego rozwiązania w odniesieniu do problemu (tu można znowu zastosować trójkową strukturę: po pierwsze…pod drugie…po trzecie. Używaj struktury w kształcie schodów: im większa różnica między poziomem poszczególnych stopni, tym lepiej: jest dziś tak, dzięki naszemu rozwiązaniu będzie tak….a może nawet tak….W krótkim podsumowaniu prezentacji wymień jeszcze raz najważniejsze korzyści z rozwiązania.

Taką strukturę zastosowali twórcy ted.com, przygotowując wystąpienie dwunastoletniego pasterza z kenijskiej wioski, której stada były narażone na ataki lwów (problem) Okazało się, że tylko światło, pulsujące nocą, jest skuteczne. Richard wyjął części z radia rodziców. Pozostałe wyszukał na złomowisku, Metodą prób i błędów stworzył system migających w ciemności świateł (rozwiązanie). Podstęp się udał, zwierzęta były bezpieczne (korzyść).

Wczoraj dziś – jutro.

Sprawdza się gdy chcemy zaprezentować rozwój – wynalazku, idei, procesu. Ważne, żeby nie zanudzić odbiorców wielością szczegółów i dat. Przedstawiaj fakty, ilustrując je przemawiającymi do wyobraźni przykładami. Możemy oczywiście zrezygnować tu ze struktury linearnej i zacząć od obrazu z przyszłości. Takiej przyszłości chcemy…było tak…ale dzięki naszemu wynalazkowi już dziś sytuacja na świecie zmienia się na lepsze.

Co z tego? Co teraz?

Tę strukturę warto zastosować, gdy chcemy zachęcić słuchaczy do akcji. Warto ją zastosować np. na rozmowie o pracę. „Prowadziłem/am wiele podobnych projektów. To pozwoliło mi zdobyć doświadczenie w zarządzaniu zespołami w międzynarodowym środowisku. Potrafię zastosować moje doświadczenie jako leader zespołu w Państwa firmie”.

Prezentacja bez struktury jest jak podróż bez celu. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, dojedziesz donikąd. Czytelna struktura wystąpienia publicznego jest drogowskazem- dla ciebie, mówcy, i dla twojej publiczności.
Chętnie pomogę Ci zbudować prostą i czytelną strukturę Twojego wystąpienia. Zapraszam na moje szkolenia z wystąpień publicznych #KrótkoMówiąc i #MocTwoichSłów.

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify