fbpx
Agata Jakóbczak
Kategoria: Wystąpienia Publiczne

W latach 60. amerykańscy inżynierowie lotnictwa doszli do wniosku, że samoloty muszą być zaprojektowane w tak prosty sposób, aby każdy średnio zdolny mechanik mógł je łatwo naprawić w każdych warunkach.

Keep it Simple, Stupid”– mówiła reguła KISS.

Grafika KISS
Co ma reguła KISS do wystąpień publicznych? Otóż można ją sparafrazować na potrzeby prezentacji nieco grzeczniej, a mianowicie Keep it Short and Simple. KISS. Keep it Short and Simple. Miejmy tę regułę w głowie, przygotowując wystąpienia publiczne. KEEP IT SHORT. Przemówienie, wystąpienie publiczne, nie może trwać zbyt długo. Zakładając, że mówisz ciekawie (nie miejmy co do tego wątpliwości) uwaga słuchaczy będzie skupiona maksymalnie przez 15 minut. Po tym czasie nawet najwytrwalsi mogą już sięgać po swoje smartfony. Pamiętaj, że materiał w programach newsowych trwa ok. 2 minut. Setka, wypowiedź do kamery, to ok. 10 sekund. W tym czasie można już wyrazić wiele treści.  

Keep it short – 5 zasad wystąpień publicznych:

  1. Nie mów zbyt szybko, po to aby zmieścić się w czasie. To tylko utrudnia zrozumienie przekazu.
  2. Wybierz najważniejsze informacje. Jeśli wydaje Ci się, ze koniecznie musisz powiedzieć o 10 sprawach, żeby zilustrować temat, wybierz trzy najważniejsze, obrazujące główny przekaz prezentacji. Mniej znaczy więcej.
  3. Odbiorcy najlepiej przyswajają informacje, zamieszczone na początku i na końcu prezentacji. Zadbaj o mocny początek i dobre, podsumowujące zakończenie. Z czym zostawisz słuchaczy?
WYSTĄPIENIA PUBLICZNE – KRZYWA UWAGI

KEEP IT SIMPLE. – Prostota może być trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli, która pozwala na prostotę. Ale warto – bo kiedy już się to ma, można przenosić góry – mówił Steve Jobs, który podniósł prezentację do rangi sztuki.

Więcej o prezentacjach Jobsa: https://www.agencjaface.com/agata-jakobczak-blog/byc-jak-steve-jobs/

Keep it simple – 5 zasad wystąpień publicznych

  1. Mów do ludzi – językiem prostym i zrozumiałym. Przekaz musi być jasny i czytelny, nawet jeśli temat jest skomplikowany.
  2. Unikaj żargonu, nowomowy, wtrąceń.
  3. Ilustruj słowa slajdami w stylu ZEN – jak Steve Jobs. Na slajdzie- obraz i słowo, podkreślające wypowiedź. Albo fascynującymi filmami, slajdami- jak himalaistka Kinga Baranowska. https://www.agencjaface.com/wyklady-motywacyjne/kinga-baranowska-2/
  4. Opowiadaj i puentuj historie – trafiaj do wyobraźni słuchaczy obrazem i emocją.
  5. Mów ciekawie. Z pasją i uśmiechem. Wtedy czas na widowni będzie płynął szybko. Mów tak, żeby żałowali, że to już KONIEC!

Nawet o trudnych sprawach można mówić prosto i zrozumiale. Melissa Marshall uczy naukowców jak komunikować skomplikowane idee. Właśnie tak – Keep it Short and Simple!:-).

Agata Jakóbczak
Pomagam nadawać słowom moc. Uczę, jak przekonywać do projektów. Opowiadam o analogowym świecie początków reklamy. Trzy w jednym. A tak naprawdę więcej.

Media, reklama, wystąpienia publiczne to moja pasja i praca- od ponad 20 lat. Moje życie zawodowe to kolejne medialne projekty. Jako producentka filmów reklamowych. Agentka Gwiazd. Współtwórczyni portalu dla kobiet. Autorka książek… i wiele innych. Jestem akredytowanym trenerem PRINCE2 – metodyki zarządzania projektami.

Zobacz inne artykuły

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

KRÓTKO MÓWIĄC. SZTUKA KRÓTKICH WYSTĄPIEŃ

Agata Jakóbczak

NIE MA NUDNYCH TEMATÓW, SĄ TYLKO NUDNE PREZENTACJE

„Mam prezentację na dużej konferencji” – zadzwonił do mnie pan Jan, dyrektor dużej firmy. 20 minut plus pytania. Prosił, żebym pomogła mu nadać wystąpieniu ostatnie szlify